Intervija ar Xfce izstrādātāju Nick Schermer

Pēc Unity un Gnome Shell iznākšanas, projekts Xfce ir kļuvis ļoti populārs, to iecienījuši daudz lietotāju, jo tas savā pilnveidē seko klasiskas darbvirsmas attīstības principiem. Ātrs, mūsdienīgs, pieaudzis, viegls un skaists – tāds ir Xfce, kas kļuvis par noklusēto darbvirsmas vidi daudzās distribūcijās, piemēram, Debian.

Bill Toulas no portāla UnixMen.com intervējis Nick Schermer par projekta Xfce gaitām un nākotnes plāniem.

Pastāstiet par sevi un to, kā nokļuvāt projektā Xfce?

Esmu inženieris – mehāniķis no Nīderlandes, 27 gadi. Xfce sāku izmantot 2004. gada beigās, kad iznāca Xfce 4.2 beta versija. Lai kļūtu par vienu no Xfce izstrādātājiem, es palīdzēju labot kļūdas, strādāju ar Xfce4-Panel spraudņiem, veidoju interneta vietnes. Rezultātā kļuvu par Xfce4-Panelveidotāju un tagad daļēji strādāju pie visu darbirsmas komponentu tapšanas.

Jūs ļoti daudz izdarījāt, lai taptu 4.10 laidiens. Šis darbs bija prieka pilns vai tomēr pilns sasprindzinājuma?

Xfce izstrāde man ir vaļasprieks, tāpēc es cenšos izvairīties no uztraukumiem un labāk atlikšu laidiena datumu. Neskatoties uz to, ka pēdējais mēnesis pie 4.10 bija darbietilpīgāks nekā paredzēts, vienalga – bija interesanti. Neskatoties uz to, es aktīvu izstrādi pabeidzu līdz vasaras beigām, lai nodarbotos ar citām lietām.

Gandrīz pirms gada Linus Torvalds un citi bijušie GNOME 2 lietotāji migrēja uz Xfce, jo vēlējās savos datoros redzēt klasisku darbvirsmu. Kā šī masveida migrācija ietekmēja Xfce izstrādātāju ikdienu, pašu projektu un nākotnes plānus?

Ja var ticēt komentāriem un interneta vietņu, forumu statistikai, tas viss ir padarījis Xfce daudz populārāku. Attīstības plānus tas nav ietekmējis, mēs turpinam sekot tiem pašiem principiem. Mums nav nekādu plānu pielāgoties telefoniem vai planšetēm, Xfce joprojām pozicionējas izmantošanai klasiskajos datoros.

Pirms gada Jannis Pohlmann bija tas, kas darīja visu priekš Xfce. Vēl 5 cilvēki palīdzēja brīvajā laikā. Kāda ir patreizējā situācija? Joprojām nepietiek izstrādātāju?

Es domāju, ka katram atvērtā koda projektam vajadzētu vairāk darbaroku. Pēc Xfce 4.10 iznākšanas daudz izmaiņu nav ieviests. Tas daļēji ir tādēļ, ka nav 4.12 sagatavošanas plāna, bet arī, ja tas būtu, būtu uzreiz grūti pateikt, ko dalībnieks varētu palīdzēt projektam. Mēs gribam, lai cilvēki idejas vispirms apspriež forumos, bet pēc tam piedāvā programmielāpus. Taču daudzi cer piekļūt tieši pie Git.

Daudzi gaida pāreju uz GTK3. Ko varat teikt šai sakarā? Vai ir iespējams minēt kādus datumus?

Testa nolūkiem esmu portējis dažas komponentes, bet, taisnību sakot, neesmu īsti apmierināts ar rezultātu. Bez tā, ka portēšana ir liela apjoma darbs, portētās programmas aizņem arī vairāk atmiņas un darbojas lēnāk. Tā nav liela problēma, ja pāreja uz GTK3 dotu lietotājiem vairāk iespēju, taču tas tā nav.

Tāpēc mans lēmums – izmantot GTK 2.24 arī Xfce 4.12 un koncentrēties koda tīrīšanai un GSEAL, lai pāreju uz GTK3 padarītu mazāk agresīvu. GTK2 joprojām tiek atbalstīts un tiks atbalstīts vēl daudzus gadus. Iespējams, mēs piedāvāsim gan GTK2, GTK3 biblioteku versijas vienlaicīgi.

Esmu vienmēr vēlējies vairāk komponentu Xfce kodolā vai arī papildus komponentes. Vai plānojat kaut ko šajā virzienā?

Nē, kodolam jābūt ar minimālu komponenšu apjomu. Šīm komponentēm jābūt piesaistītām laidienu modelim. Papildinājumus var veidot jebkurš. Tas tehnisko atbalstu padara daudz vieglāku. Pie tam, es neesmu plānojis veidot Xfce versiju programmai, kas jau pastāv.

Kur slēpjas Xfce unikalitāte? Un vai to redzat nākotnē?

Patreiz Xfce ir tikai viena no darba vidēm. Salīdzinoši lielai lietotāju grupai Xfce ir veiksmīgs ērtības, pielāgojamības, ātrdarbības un stabilitātes apvienojums. Es priecātos pa šo ceļu iet arī nākotnē.

Jūs izstrādājat darbvirsmas vidi ar klasisku filosofiju, tāpēc būtu interesanti dzirdēt jūsu viedokli par GNOME Shell strīdīgo dizainu. Varbūt kaut kādi elementi pasvieduši Xfce kolektīvam jaunas idejas?

GNOME Shell nebūs mana izvēle darbam uz PC. Pie tam, es nekad neesmu izmantojis GNOME3 ilgāku laiku. Labi, ka lietotājiem ir iespēja izvēlēties to, kas patīk un rezultātā labākās vides izdzīvos.

Galvenais Xfce 4.10 uzdevums bija komponentu pielabošana un ērtības uzlabošana. Kas būs Xfce 4.12?

Sagatavošanās GTK3 ieviešanai un daudz sīku uzlabojumu, lai padarītu Xfce ērtāku lietotājiem. Jaunu tehnoloģiju atbalsts, piemēram, Systemd.

Un pēdējais jautājum. Nosaukums ‘Xfce’ ir viens no mārketingam nedraudzīgākajiem Open Sourсe pasaulē. Jūs vairs neizmantojat Xforms, kāpēc nenomainīt nosaukumu uz kaut ko labāku?

Vai tad datoru pasaulē vairums saīsinājumu ir piesaistoši? Es paredzu tikai lielas problēmas nosaukuma maiņas gadījumā (mainīsies komandas, funkciju nosaukumi kodā/API). Mēs parasti dokumentācijā neizmantojam vārdu “Xfce”, tāpēc lietotāji reti saskaras ar darba vides nosaukumu.